طرز پخت ماهی سرخو

مواد لازم ماهی سرخو :

مواد لازم

اندازه

مقدار / کالری

روغن زیتون

۴قاشق سوپخوری

۱۰۰ گرم / ۹۰۰ کالری

استیک تن ماهی سرخو

۴عدد(هر کدام ۱۷۵گرم )

۱۰۰ گرم / ۱۰۰ کالری

گوجه فرنگی

۴۵۰ گرم

۱۰۰ گرم / ۱۵ کالری

جعفری خرد شده

۴قاشق سوپخوری

۱۰۰ گرم / ۲۵ کالری

سیر خرد شده

۲حبه

۱۰۰ گرم / ۱۲۰ کالری

نمک و فلفل

به میزان لازم

۱۰۰ گرم / ۰ کالری

آب لیموتازه

۳/۱ پیمانه

۱۰۰ گرم / ۹ کالری

ورقه های نازک لیمو ۴ورق

۱۰۰ گرم / ۹ کالری

طرز تهیه ماهی سرخو :

فلس های ماهی را کنده داخل گوش ماهی را باز می کنیم , محل اتصال آبشش ها را می بریم . آبشش ها را در آورده شکم آنرا برش می دهیم . داخل شکم را خالی نموده , سپس ماهی را تمیز بشویید و با دستمال تمیزی خشک کنید.

*. گوجه فرنگی را خرد کرده روغن زیتون را در ماهیتابه ای (متناسب با اندازه ماهی ها )ریخته جعفری خرد شده , سیر, گوجه فرنگی , نمک و فلفل را به روغن اضافه می کنیم و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه حرارت می دهیم , سپس ماهی را در سس گوجه فرنگی می گذاریم.

*. حرارت را زیاد می کنیم و ورقه های لیمو را از وسط دو نیم کرده به همراه آبلیموی تازه روی ماهی می ریزیم . یک طرف ماهی که پخت, آن را برگردانده تا طرف دیگر ماهی نیز بپزد(برای هر طرف حدوداً ۱۰ دقیقه زمان لازم است ) بهتر است تا زمان سرو , ماهی گرم بماند.

خواص سیر :

*. روزانه مصرف نصف یا یک حبه سیر خام توصیه می شود.مصرف پماد غلیظ سیر ممکن است موجب تحریکات جلدی و حتی سوختگی های خفیف شود.

*. سایر مصارف سیر شامل استفاده از آن برای درمان تب، سرفه، سردرد، شکم درد، احتقان سینوسی، نقرس، روماتیسم، هموروئید، آسم، برونشیت، تنگی نفس، فشار خون پایین، قند خون پایین، قند خون بالا و جای گزیدگی مار استفاده می شود.

*. همچنین از سیر برای مبارزه با استرس و خستگی و حفظ سلامت کبد نیز استفاده می گردد. سیر برای درمان نسیان و فراموشی مفید است .مالیدن سیر بر روی گل مژه و جوش پلک چشم باعث برطرف شدن آنها می شود

اشتراک گذاری: