صید انتظار

صید انتظار روشی برای صید شیر ماهی

 

 

 

دنیای زیر آّب حتی بیشتر از وسعت دنیای روی آب دارای عجایب و شگفتی هایی است که هر گوشه اش نشان از عظمت و قدرت پروردگار دارد. انسانها همیشه از تمامی قابلیت های دنیا چه در زیر آب و چه روی آب استفاده میبرد و برای هر بخش روشهای خاص خودش را جهت بدست آوردن و بهره بردن از آن ابداع نموده که در بسیاری این ابداعات بهینه هم شده است.

 

صید ابزیان به روشهای مختلف یکی از این ابداعات است که همواره در تمامی نقاط جهان استفاده میشود که همگی به نوعی فرهنگ هر منطقه به شمار می آیند. صید انتضار نام روشی است برای صید ماهی است به نام شیر ماهی که بسیار باهوش و سریع و قوی که در حین باهوشی بسیار شکمو است.

درمورد شیر ماهی میتوانید از اینجا اطلاعات بیشتر رو کسب کنید.

 

روش کار صید به شیوه صید انتظار

 

این روش صیادی همانطور که از اسمش پیداست جهت صید ماهی دام پهن میکنند و جهت صید ماهی به اتطار مینشینند به طوری که از تعداد زیادی دام مثل هم و در کنار هم برای به دام انداختن ماهی استفاده میشود. طعمه مورد استفاده در این روش ماهی یال اسبی تازه میباشد که به صورت افقی قلاب ها را به بدن ماهی وصل میکنند.

 

نخ را به انتهای قلاب و ابتدای نخ را به یک شناور استوانه ای شکل میبندند. طول نخ بسته به عمق محل صیادی انتخاب میکنند. ابتدا ماهی و بعد نخ را به اندازه معین و در آخر شناور را درون آب میاندازند تا در زیر اب ماهی یال اسبی به صورت  افقی در بیاد.

 

این پایان کار نیست شناور های دیگر را نیز به همین روش به آب می اندازند تا در زیر آب تداعی وجود گروهی از ماهی های یال اسبی کند.

جریان آب دریا باعث به حرکت در اومدن شناور در نتیجه طعمه میشود که حرکت دسته جمعی ماهی های یال اسبی میشود. نور خورشید باعث انعکاس نور در روی بدن ماهی های یال اسبی میشود و از انجا که ماهی شیر به اشیای براق واکنش نشان میدهد به سمت طعمه هجوم آورده و در دام صیاد اسیر میشود.

صیاد با دیدن حرکت غیر عادی شناور متوجه صید میشود و صید خود را به بالا میکشد. ممکن است گاهی به دلایل مختلف صید از وسط راه فرار کند که این امر عادی در حرفه ماهی گیری است.

اشتراک گذاری: