سفره ماهی

سفره ماهی نوعی ماهی تخت از خانواده رامَک‌ماهیان (Myliobatidae) و وابسته به کوسه‌ها است و به آنها،دال‌ماهی هم گفته شده‌است.

 

 

سفره ماهی‌ها معمولاً در گروه‌های بزرگ و به صورت دسته جمعی زندگی می‌کنند.

 

 

 

استخوان بندی این نوع از ابزیان از غضروف که ماده‌ای سخت ولی نرم‌تر از استخوان است تشکیل شده‌است. زمانی که یک سفره ماهی به یک سکونت گاه جدید می رسد، بدن آن نوری را که از طریق شبکیه چشم دریافت می شود را برای ایجاد رنگ مورد نظر در سطح خود بکار می برد. سپس بدن رنگدانه های مختلفی را به سلول های هدف ارسال می کند تا به رنگ سکونت گاه جدید در آید. و در عرض ۵ تا ۸ ثانیه با محیط خود همرنگ می شوند.

 

 

 

 

متجاوز از ۱۵۰نوع آن شناسائی شده اند که غالبا در آب اقیانوس ها به سر می برند و از صدف‌ها و نرم‌تنان تغذیه می کنند.سفره ماهی ها اندازه های متغیری دارند و پهنای آنها از ۲۵ و ۳۰ سانتی متر تا ۸/۱ متر می‌ رسد و اغلب آنها حداقل ۹۰ سانتی متر طول دارند. دم آنها معمولا دوبرابر طول بدنشان است.

 

 

دندان های آنها همچون تله روی هم می افتد، و دارای آرواره های بسیار قوی اند ولی تهدیدات مرگبار آنها که متوجه انسان می شود نه از این آرواره های قوی، بلکه از ناحیه دم است. دم ماهی دارای نیش زهرآگینی است که در بدن قربانی فرو می رود و او را از پای در می آورد.

 

 

 

سفره ماهیها به دلیل نیش اره /دشنه مانندشان که در بالا و انتهای بدن آن قرار دارد به این نام خوانده میشوند.معمولا نیش آنها زیر لایه ای از پوست غلاف شده و همیشه قابل رویت نیست.این وسیله دفاعی موثر از مواد پروتیینی تشکیل شده و حاوی سمی خطرناک میباشد که در صورت پاره شدن محافظ پوستی نیش آزاد میگردد.درصورتیکه بدن شما را برش دهد در آن نواحی تاول های بسیاری نمایان میشود و همراه سوزش شدیدی خواهد بود.راه درمان فوری قراردادن جراحت در آب داغ (قابل تحمل)جهت خنثی کردن مواد سمی استاین درمان مخصوصا در رودخانه میسر نیست….

 

 

 

 

نام فارسی نام عمومی نام علمی
سفره ماهی دُم روبانی خال آبی (نر)  Blue-spotted Ribbontail Ray Male (Taeniura lymma(m  سفره ماهی دُم روبانی خال آبی-نر (Blue-spotted Ribbontail Ray Male)
 سفره ماهی قهوه ای  Brown Common Sting Ray  Dasyatis benetti  سفره ماهی قهوه ای (Brown Common Sting Ray)
 سفره ماهی مربع خال آبی  Blue-spotted Square Sting Ray  Dasyatis kuhlii  (Blue-spotted Square Sting Ray )
 سفره ماهی دُم گاوی  Cowtail Sting Ray  Dasyatis sephen  سفره ماهی دُم گاوی (Cowtail Sting Ray)
 سفره ماهی تندروی مانگرو  Mangrove Whip Ray  Himantura granulata  سفره ماهی تندروی مانگرو (Mangrove Whip Ray)
 سفره ماهی تندروی جِنکِین  Jenkin’s Whip Ray  Himantura jenkinsii سفره ماهی تندروی جِنکِین (Jenkins Whip Ray)
 سفره ماهی عقابی خال سفید  White-spotted Eagle Ray  Aetobatus narinari  سفره ماهی عقابی خال سفید (White-spotted Eagle Ray)
 سفره ماهی تنبل اندونزیایی  Indonesian Numbfish Ray  Narcine sp  سفره ماهی تنبل اندونزیایی (Indonesian Numbfish Ray)
 سفره ماهی دماغ پارویی خال سفید  White-spotted Shovelnose Ray  

سفره ماهی دماغ پارویی خال سفید (White-spotted Shovelnose Ray)

اشتراک گذاری: