کوسه ماهی

(دیدگاه 1 کاربر)

تومان48,000

سنجش

توضیحات

کوسه ماهی یا کولی ماهی، یکی از آبزیان نسبتاً بزرگ است. اقیانوس‌ها بیش از ۲۰ هزار گونه از ماهیها را در خود جای داده‌اند که از این تعداد نزدیک به 385 گونه، کوسه هستند.
این شکارچیان حیرت‌انگیز با خوردن موجودات ضعیف و زخمی، در بالای چرخه غذایی دریایی قرار می‌گیرند. آنها با این کار به حفظ تعادل در سیستم طبیعت کمک می‌کنند.از معروفترین کوسه‌ها می‌توان به کوسه بزرگ سفید، کوسه ببری و کوسه سرچکشی اشاره کرد.

گوشت کوسه ماهی به علت بی استخوان بودن و قابلیت عمل آوری به شکل فیله و استیک و قطعات کبابی، از بازار پسندی مناسبی برخوردار بوده و به همین سبب فروشندگان ماهی در کشور اقدام به عرضه آن با اسامی مجعول می نمایند. این اسامی از فیله ماهی شیر، ازون برون، ازون برون جنوب، فیله سنگسر تا فیله ماهی بدون استخوان متغیر می باشد.این نحوه عرضه علاوه بر تخلف فروش محصولی با نام محصولی دیگر، می تواند مشکلات پیش گفته را از لحاظ سلامت برای برخی از شهروندان ایجاد نماید که در صورت عرضه با نام واقعی تا حد زیادی از این معضلات جلو گیری خواهد شد.

روش تشخیص لاشه کوسه از ماهیان دیگر به قرار زیر است :
۱-در صورت وجود پوست در روی لاشه، بهترین روش تشخیص استفاده از روش لمس پوست است. پوست کوسه زبر بوده و مانند کاغذ سمباده زبر، روی دست خراش ایجاد می نماید. این ویژگی در هیچ گونه دیگری از ماهیان دیده نشده و خاص کوسه ها می باشد.
۲-ستون فقرات در کوسه ها با رنگ سفید مطلق، با نوک چاقو قابل مقطع برداری و گود شدن بدون ایجاد شکستگی است ( به علت غضروفی بودن )، در حالیکه این بخش در ماهیان استخوانی به رنگ سفید شیری بوده و غیر قابل مقطع برداری به وسیله چاقو بوده و در صورت برداشت مقطع محل اصابت چاقو دچار شکستگی خواهد شد.
۳- ستون فقرات در کوسه ها فاقد هر نوع استخوان پیوسته ( مانند شکل یک:در پیوست یک ) می باشد. این در حالیستکه ستون فقرات در ماهیان استخوانی دارای ۳ استخوان پیوسته قابل تشخیص می باشد.
۴- در مقطع برش خورده گوشت کوسه یک لایه سرتاسری عضله قرمز (شکل دو:در پیوست یک ) دیده می شود، در حالیکه این عضله در ماهیان استخوانی جز در موارد استثنایی به صورت یک لایه در امتداد خط میانی بدن قرار دارد.
۵- گوشت اوره زدایی شده و تازه کوسه باید فاقد بوی تند و مشمئز کننده باشد و رنگ آن سفید است. در حالیکه گوشت کهنه و اوره زدایی نشده به رنگ قهوه ای همراه با بوی تند آمونیاکی می باشد.

نکات مهم در طبخ کولی
کولی رو هیچوقت با پوست سرخ نکنید
اگه کولی رو قبل مصرف ابپز میکنین حتما اب ماهی رو بگیرین
کولی ماهی رو در طول هفته یک یا دوبار مصرف کنید
برای طبخ حتما از سبزی های معطر مثل شوید و جعفری استفاده کنید

غذا هایی که میشه با کولی ماهی ظبخ کرد عبارتنداز پودینی،کباب کولی،کولی سرخ شده،و کولی خشک.

1 دیدگاه برای کوسه ماهی

  1. shsms

    قیمت عالی

    • rajei

      ممنون

.فقط مشتریانی که این محصول را خریداری کرده اند و وارد سیستم شده اند میتوانند برای این محصول دیدگاه(نظر) ارسال کنند.