photo 2016 10 27 19 03 08 1 - کولی (کوسه)

کولی (کوسه)

کوسه یا کولی ماهی، یکی از آبزیان نسبتاً بزرگ است. اقیانوس‌ها بیش از ۲۰ هزار گونه از ماهیها را در خود جای داده‌اند که از این تعداد نزدیک به ۳۸۵ گونه، کوسه هستند.
این شکارچیان حیرت‌ انگیز با خوردن موجودات ضعیف و زخمی، در بالای چرخه غذایی دریایی قرار می‌گیرند. آنها با این کار به حفظ تعادل در سیستم طبیعت کمک می‌کنند.از معروفترین کوسه‌ها می‌توان به کوسه بزرگ سفید، کوسه ببری و کوسه سرچکشی اشاره کرد.

 

photo 2016 10 27 19 03 08 1 - کولی (کوسه)

photo 2016 10 27 19 03 08 300x169 - کولی (کوسه)

 

 

گوشت کوسه به علت بی استخوان بودن و قابلیت عمل آوری به شکل فیله و استیک و قطعات کبابی، از بازار پسندی مناسبی برخوردار بوده و به همین سبب فروشندگان ماهی در کشور اقدام به عرضه آن با اسامی مجعول می نمایند. این اسامی از فیله ماهی شیر، ازون برون، ازون برون جنوب، فیله سنگسر تا فیله ماهی بدون استخوان متغیر می باشد.این نحوه عرضه علاوه بر تخلف فروش محصولی با نام محصولی دیگر، می تواند مشکلات پیش گفته را از لحاظ سلامت برای برخی از شهروندان ایجاد نماید که در صورت عرضه با نام واقعی تا حد زیادی از این معضلات جلو گیری خواهد شد.

tilapiakham 300x300 - کولی (کوسه)

photo ۲۰۱۶ ۰۸ ۳۰ ۱۴ ۲۲ ۱۱ 1 - کولی (کوسه)

 

روش تشخیص لاشه کوسه از ماهیان دیگر به قرار زیر است :
۱-در صورت وجود پوست در روی لاشه، بهترین روش تشخیص استفاده از روش لمس پوست است. پوست کوسه زبر بوده و مانند کاغذ سمباده زبر، روی دست خراش ایجاد می نماید. این ویژگی در هیچ گونه دیگری از ماهیان دیده نشده و خاص کوسه ها می باشد.
۲-ستون فقرات در کوسه ها با رنگ سفید مطلق، با نوک چاقو قابل مقطع برداری و گود شدن بدون ایجاد شکستگی است ( به علت غضروفی بودن )، در حالیکه این بخش در ماهیان استخوانی به رنگ سفید شیری بوده و غیر قابل مقطع برداری به وسیله چاقو بوده و در صورت برداشت مقطع محل اصابت چاقو دچار شکستگی خواهد شد.
۳- ستون فقرات در کوسه ها فاقد هر نوع استخوان پیوسته ( مانند شکل یک:در پیوست یک ) می باشد. این در حالیستکه ستون فقرات در ماهیان استخوانی دارای ۳ استخوان پیوسته قابل تشخیص می باشد.
۴- در مقطع برش خورده گوشت کولی یک لایه سرتاسری عضله قرمز (شکل دو:در پیوست یک ) دیده می شود، در حالیکه این عضله در ماهیان استخوانی جز در موارد استثنایی به صورت یک لایه در امتداد خط میانی بدن قرار دارد.
۵- گوشت اوره زدایی شده و تازه کوسه باید فاقد بوی تند و مشمئز کننده باشد و رنگ آن سفید است. در حالیکه گوشت کهنه و اوره زدایی نشده به رنگ قهوه ای همراه با بوی تند آمونیاکی می باشد

ماهی 1 300x199 - کولی (کوسه)

نکات مهم در طبخ کولی
کولی رو هیچوقت با پوست سرخ نکنید
اگه کولی رو قبل مصرف ابپز میکنین حتما اب ماهی رو بگیرین
کولی ماهی رو در طول هفته یک یا دوبار مصرف کنید
برای طبخ حتما از سبزی های معطر مثل شوید و جعفری استفاده کنید

غذا هایی که میشه با کولی ماهی ظبخ کرد عبارتنداز پودینی،کباب کولی،کولی سرخ شده،و کولی خشک

 

photo ۲۰۱۶ ۰۸ ۳۰ ۱۴ ۲۲ ۱۱ 169x300 - کولی (کوسه)

 

اشتراک گذاری: