ملوک 2 - مَلوک

مَلوک

 مَلوک نوعی صدف دو کفه

ملوک يک نوع صدف خوراکي مي باشد که داراي منبع پرتئين کم چرب و حاوي مواد معدني اساسي غني مي باشد همچنين در خود منابع بسيار ارزشمندي از ويتامين هاي ب 12 و مس دارند در کنار مس ملوک حاوي اسيد چرب امگا 3 مي باشد که کلسترول خون را پائين مي آورد. 

ملوک داراي پوسته نازک وشکننده اي مي باشد که به گوشت چسيبده که با کمي قرار دادن در آب جوش به راحتي جدا مي شود گوشت اين صد ف مانند ميگو داراي رگه هايي از شن مي باشد که با شکافي در پشت آن را بيرون مي آورند سپس شسته و مصرف مي کنند. این صدف از:شاخه نرم تنان MOLLUSCA – رده دوکفه ایها BIVALVIA – راسته VENERIDA – تیره غلافی شکل SOLENIDAE جنس و گونه Solen vagina می باشد.

ملوک e1516450608268 300x182 - مَلوک

صدفها یا رده دوکفه ایها فاقد سر و دندانهای رادولا هستند و تغذیه آنها از جانوران کوچک میکرسکوپی است که در آب دریا موجود است . در این موجودات برانشیها علاوه بر وظیفه تنفسی ، وظیفه نگهداری از لارو را نیز برعهده دارند که آب را هم تصفیه می کنند و پس از جداکردن مواد غذائی ، آنها را به طرف دهان جانور می فرستد .
در قسمت انتهائی پشتی ، دو تکه از غشاء تبدیل به دو لوله می شود که از طریق آنها آب دریا وارد و خارج می گردد.دو کفه پوسته با کمک دو ماهیچه باز و بسته می شود که در قسمت لولا به هم وصل هستند.
دو کفه ای های غلافی شکل با چرخاندن پای قوی به آسانی خود را در ماسه مدفون می سازند . به علاوه این جانوران می توانند تند و آسان حرکت کنند .

ملوک 2 300x300 - مَلوک

شیوه برداشت

 در زمینه صید این آبزی ، اکثر ساحل نشینان مهارت خاصی دارند و با نیزه های باریکی که از ترکه چتر ، رینگ دوچرخه و یا میله های مخصوصی که سر آن قلاب شکل است به کار صید مبادرت می ورزند به این صورت که با فروبردن همان قلاب به درون حفره هایی که آبزی در گل و لای ساحل ایجاد کرده و خود صیادان براساس تجربه به خوبی می دانند که صدف درون آن هست یا خیر کُچَک را در زمان جزر به راحتی از لانه بیرون می کشند و صید می نمایند.

ملوک 4 300x300 - مَلوک ملوک5 300x300 - مَلوک
موارد استفاده :

 1-مصارف غذائی بومیان منطقه.

2-خشک نمودن و فروش آن به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس.
3-مصرف خشک شده آن برای دام .
4-جهت استفاده برای طعمه قلاب.
5-فروش آن به صورت تازه برای مراکز تکثیر و پرورش

مطلب قابل توجه برای تکثیر و پرورش دهندگان میگو

در حال حاضر میگوهای مولد با گوشت نرم تن ملوک و خرچنگ تغذیه میشوند ، بدلیل وجود بعضی از اسیدهای چرب درملوک موجب تسریع رسیدگی جنسی در میگوهای مولد میگردد.
که میزان غذادهی با غذای تر ملوک3 وعده درشبانه روز می باشد که %25 میزان غذای روزانه 12ظهر ، %60 در ساعت 6 بعداز ظهر و %15 ساعت 11 شب به آنها داده می شود.
و تقریبا برای هر میگو مولد حدود 1 تا 5/1 کیلوگرم از این صدف دوکفه ای مصرف میشود.منبع: پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران
اشتراک گذاری: