شیر ماهی

شیر ماهی

شیر ماهی یا ماهی شیر نام نوعی ماهی آب شور که دارای اسکلت استخوانی است. نوعی از ماهی فلس دار که گوشت بسیار لذیذی دارد.

این ماهی در منطقه وسیعی در جنوب شرقی آسیا و خاور میانه، چین، ژاپن، استرالیا و سواحل شرقی آفریقا یافت می‌شود. این ماهی از ماهی قباد بزرگتر می‌باشد ولی شکل آن به ماهی قباد شبیه است. ماهی شیر از رده تن ماهیان می‌باشد. دریازی می‌باشد و باله دمی دو شاخه از ویژگی‌های مهم این ماهی است. از نظر ظاهری بدن این ماهی دوکی شکل است و مقطع عرضی آن بیضی است. طول این ماهی بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ سانتیمتر می‌باشد. خوراک این ماهی از ماهی‌های کوچکتر و آبزیان پلانگتونی تشکیل می‌شود.طعمه این ماهی ،ماهی یال اسبی است و به دو صورت صید انتظار و در حرکت صید میشود. این ماهی را می‌توان اغلب در آبهای کم عمق و در طول شیبهای ساحلی یافت.

گوشت این ماهی سفید و بدون خار میباشد و دور ریز کمتری نسبت به دیگر ماهی ها دارد بوی نامطبوع ندارد و برای طبخ به صورت کبابی و سرخ کردنی مناسب میباشد.مناسب برای سرو در هتل ها و رستورانها

این ماهی به صورت رولت بر و فیله تمیز میشود .

تشخیص تازگی ماهی:

پولک های بدن ماهی شیر بسیار ظریف بوده و در زمان صید با اولین تماس دست محو می شود و پاک می گردد و معمولا هنگام عرضه در بازار فاقد پولک می بوده.البته بعضی اوقات در زیر باله های کنارین پولک باقی می ماند ودهانه ها یا پره های آبشش ماهی شیر وسیع بوده و چسبیده به سر ماهی نیستند .برای دانستن و تشخیص تازگی ماهی شیر اول به چشمان ماهی دقت نموده و باید شفاف باشد و رنگ چشم ماهی نباید قرمز باشد وبعد از آن با فشار مناسب انگشت بر روی سطح بدن ماهی و باقی نماندن اثر فشار انگشت بروی آن می توان تشخیص بدهید که این ماهی تا به چه اندازه تازه می بوده که اگر ماهی شیری را دیدید که رنگ چشمانش قرمز بود این ماهی تازگی لازم نداشته . ماهی شیر گوشت بسیار لذیذی داشته و برای سرخ کردنی و قلیه بسیار مناسب می بوده ، و اگر هنگام تمیز نمودن ماهی رنگ زردی را درون شکمش (سُرِّه ماهی)مشاهده کردید و جای نگرانی نداشته ، زیرا این زردی جای زهره ماهی می بوده ولی به شرط آن که بوی نامطبوع و رنگ دیگری نداشته باشد.

اگر ماهی شیر را برای سرخ کردنی خریداری نموده برش های آن را نازک ببرید ولی برای قلیه بهتر این بوده که قطعات ماهی را با ضخامت برش زده شود ، این ماهی را می توان با خیال راحت جلوی بچه ها و کسانیکه با تیغ ماهی مشکل دارن بذارید .

 

جهت مشاهده چگونگی طبخ شیر ماهی کلیک کنید.

اشتراک گذاری: